OCENĚNÍ
OBJEVTE SVŮJ REVELTON
CZ
RYCHLÝ CHECK-IN
BLOG

Co jsou Karlovy Vary?

SOUSEDSTVI
26.02.2021
„Řím severu", „srdce Evropy", „nejdrahocennější kámen v koruně měst" – tyto a mnohé další pochvalné přívlastky získalo hlavní město České republiky Praha.

My se však vydáme do Karlových Varů, dalšího světoznámého českého města proslulého svými léčebnými lázněmi. Karlovy Vary neboli německy Karlsbad jsou největší a nejslavnější lázeňské středisko v Česku.

Jak ale vysvětlit těm, kteří v Karlových Varech nebyli, jak to tady vypadá?

Karlovy Vary jsou město, kde se oprostíte od všech starostí. Zatímco rušná metropole vás donutí zrychlit a být stále v pohybu, abyste udrželi krok s okolním děním, v Karlových Varech se budete chtít jen procházet, kochat se historickým centrem města, házet drobky pečiva tlustým pstruhům v říčce Teplé, sedět na lavičce, mhouřit oči proti slunci, usmívat se na kolemjdoucí a fotit vzácné okamžiky klidu a štěstí.

Jak se dostat z letiště do Karlových Varů

Letiště Karlovy Vary je vzdálené pouhých 7 km od centra města. Do města se nejpohodlněji dostanete taxi, cena se pohybuje kolem 300 Kč.

Preferujete-li MHD, využijte autobusovou linku číslo 8. Doba jízdy je přibližně 30 minut. Jízdenka stojí 25 Kč a můžete si ji zakoupit přes mobilní aplikaci MOJE DPKV nebo přímo v autobusu. Linka jede na konečnou přestupní zastávku Tržnice.

V Karlových Varech je obrovská nabídka luxusního i cenově dostupného ubytování pro každý vkus. Můžete si vybírat z desítek hotelů, penzionů nebo apartmánů. Optimální volbou se mohou stát apartmány s možností bezkontaktního ubytování, například Revelton Apartments v centru města. Bezpečné cestování je v době pandemie zvlášť důležité.


Minerální prameny

Lidé cestují do Karlových Varů především za odpočinkem a lázeňskou péči. Poptávané jsou jak delší lázeňské pobyty, tak i kratšíwellness víkendy. Lázně v Karlových Varech jsou známé po celém světě zejména díky využití minerálních pramenů s prokázanými léčivými účinky. Celkem je registrováno 81 pramenů, veřejnosti je přístupné 13 pramenů vyvedených do pěti kolonád: Sadové, Mlýnské, Tržní, Zámecké a Vřídelní.

Mlýnská kolonáda je největší ve městě a je jednou z významných karlovarských pamětihodností. Měří 132 m, její balustrádu zdobí sochy zosobňující dvanáct měsíců roku. Mezi vysokými sloupy kráčejí lázeňští hosté, občas je slyšet projev nějakého průvodce, který vypráví skupince turistů o léčivých pramenech. Do této kolonády je vyvedeno celkem pět minerálních pramenů. Nejznámější a nejstarší z nich je stejnojmenný Mlýnský pramen. Nad pramenní vázou visí desky s latinským originálem básně Óda na Vřídlo a jejím překladem do češtiny.

Sadová kolonáda plně odpovídá svému názvu, protože se nachází v malebném parku Dvořákovy sady pojmenovaném po slavném českém skladateli. Samotnou kolonádu tvoří otevřená zdobená konstrukce, která dokonale zapadá do okolní krajiny. V jejím prostoru jsou vyvedeny Sadový a Hadí pramen.

V historickém centru města najdete tři další kolonády. Uprostřed je bílá dřevěná stavba Tržní kolonády zdobená řezbami.
Nad ní se nachází Zámecká kolonáda, která byla na začátku 21. století přebudována na léčebné zařízení Zámecké lázně. Vyvěrá zde Zámecký pramen, který je sveden do dvou váz, Horní a Dolní. Altán s vývěrem Horního zámeckého pramene je volně přístupný, zbylá část kolonády je přístupná pouze klientům Zámeckých lázní.
Pod Tržní kolonádou na druhé straně ulice stojí moderní prosklená budova Vřídelní kolonády, v níž se nachází vývěr největšího karlovarského pramene Vřídlo. Gejzír Vřídla dosahuje teploty 72 °C a vydá za minutu do 2000 litrů minerální vody. Právě tento pramen údajně objevil na lovu Karel IV. a nechal zde založit město. Od té doby navštívily Karlovy Vary tisíce slavných osobností z řady panovníků, politiků, skladatelů, spisovatelů, herců a zpěváků. Karlovarskou léčebnou kúru si vyzkoušeli například Goethe, Beethoven, Mozart, Bach, Dvořák, Kafka, Marie Terezie, Petr Veliký, Brežněv, Marx, Freud a mnozí další.
Pokud chcete následovat jejich příklad, dopřejte si ozdravný pobyt v Karlových Varech. Ať už máte jakýkoliv zdravotní problém, ve zdejších lázních a wellness centrech se určitě najdou procedury, po nichž se zamilujete do života a tohoto města ještě více!

Muzea

Po osvěžujících lázeňských procedurách se můžete vydat do místních muzeí a galerií a ponořit se do bohaté historie tohoto významného kulturního centra. V Galerii umění Karlovy Vary si můžete prohlédnout obsáhlou sbírku českého umění 20. století. Ve stálé expozici jsou zastoupeny významné směry moderního českého umění, jako je kubismus, expresionismus, fauvismus, surrealismus. Galerie také pořádá krátkodobé výstavy zaměřené na současnou českou uměleckou tvorbu.

Milovníkům historie doporučujeme návštěvu městského muzea Muzeum Karlovy Vary. Expozice nabízí přehled o historii města od založení lázní až po současnost, prezentuje významné historické a umělecké památky a tradiční řemesla v regionu, mezi něž patří například výroba skla a porcelánu.

Karlovy Vary jsou rodištěm proslulého bylinného likéru Becherovka s jedinečnou chutí a vůní, který se vyváží do skoro 40 zemí světa. A je celkem logické, že právě v tomto městě se nachází Návštěvnické centrum Becherovka, v němž se můžete seznámit s historií a procesem výroby Becherovky, ochutnat produkty z portfolia firmy a poodhalit tajemství tohoto slavného nápoje.

Další muzeum, které doporučujeme k návštěvě, je Sklářské muzeum Moser, v němž poznáte více než 160 let historie slavné sklárny a tohoto tradičního karlovarského řemesla. V muzejní expozici je představeno kolem 1000 exponátů od nejstarší tvorby sklárny po současné kolekce. Kromě muzea můžete navštívit sklářskou huť, brusičskou, malířskou nebo ryteckou dílnu a seznámit se s tvůrčí prací sklářských mistrů zblízka.
Události v Karlových Varech 2021

Po procházce městem a dávce kulturní osvěty se můžete zapojit do celé řady aktivit. Naplánujte si návštěvu města na léto, abyste mohli navštívit Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Jedná se o nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě s unikátní atmosférou, který každoročně představí až 200 filmů z celého světa. Hlavní základnou festivalu je hotel Thermal, ale filmy se promítají i v dalších kinech po celém městě.

Pokud nemáte v oblibě filmy a raději fandíte sportu, taky se nebudete nudit. V Karlových Varech se pravidelně konají triatlonové závody, 1/2 maraton a další významné sportovní akce.

Na podzim se v Karlových Varech koná festival světla nabízející fascinující podívanou. V centru se koná velkolepá světelná show s architektonickými světelnými a laserovými projekcemi a dalšími aktivitami.

V čem tedy spočívá kouzlo Karlových Varů? V krásném tajemství. Navštivte toto město, odhalte jeho taje a určitě se vraťte znovu. Přejeme vám hezké zážitky a příjemné cestování
Děkuji!